VERTICAL

środa, 18 marca 2020

Chleb domowy w czasach kwarantanny


Tak naprawdę z tym domowym chlebem to kiepska sprawa. Znika zanim zdąży dobrze przestygnąć... Ale nie ulega wątpliwości, że dzięki domowemu wypiekaniu chleba można nieco ograniczyć wyjścia z domu. Co w moim przypadku znaczy zamiast biegać codziennie, przemykam do Marradi co dwa lub co trzy dni. 
Zamiast klasycznego chleba, tym razem chlebek - plecionka z płatkami owsianymi oraz z dodatkiem mąki z pełnego przemiału. 


Potrzebne są:
250 g mąki z pełnego przemiału
150 g mąki typu 0
5 łyżek płatków owsianych
200 ml mleka + do posmarowania
100 ml wody
25 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
oliwa

Wodę zmieszać z mlekiem, lekko podgrzać, dodać łyżeczkę cukru i rozpuścić w tym drożdże.  Do dużej misy przesiać obydwie mąki oraz dosypać płatki owsiane. Następnie mleko z drożdżami przelać do mąki i wymieszać najpierw łyżką, potem dodać sól, łyżkę oliwy i zacząć wyrabiać ciasto rękami. Kiedy ciasto będzie porządnie wyrobione, uformować z niego kulę, posmarować oliwą i zostawić pod przykryciem w ciepłym miejscu na około 2-3 godziny,

Po tym czasie wałkować na kształt "węża", złożyć na pół i spleść jak na zdjęciu. Ułożyć na blaszce, na papierze do pieczenia. Posmarować mlekiem, posypać jeszcze płatkami owsianymi i znów przykryć i odstawić jeszcze na godzinę.
Piec w 200 stopniach 35 minut. 
Problem jest jeden - tak jak wspomniałam na początku - znika w oka mgnieniu!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.